Při nákupu nad 500 Kč získáte balení 60 kapslí Omega 3 v hodnotě 199 Kč ZDARMA.

SERIÁL O KLOUBNÍCH PŘÍPRAVCÍCH: JAK POMÁHÁ GLUKOSAMIN A CHONDROITIN

Autor článku: Kamil Tkadlec

Jak již bylo naznačeno v posledním článku, třetí díl Seriálu o kloubních přípravcích se bude věnovat látkám s názvy glukosamin a chondroitin. Tyto sloučeniny sice nejsou natolik známé, avšak jejich účinky pro lidský organismus jsou podobné jako u kolagenu či MSM. Ulevují od bolesti kloubů, eliminují příznaky různých typů Artritidy a zvyšují mobilitu a flexibilitu v kloubech.

 glukosamin

1) Základní informace o glukosaminu a chondroitinu

Obě látky mají velmi podobné účinky na lidský organismus. A právě z tohoto důvodu se budeme v tomto článku věnovat oběma sloučeninám zároveň. Jaké jsou tedy jejich společné rysy?

  • Jsou tělu vlastní, obě látky se přirozeně vyskytují v chrupavce.
  • Pozitivně ovlivňují řadu metabolických dějů v chrupavkách.
  • Často jsou součástí produktů v oblasti kloubní výživy, například našich výrobků Joint Support nebo Joint Complex.

 

2) Proč se skvěle hodí pro vytrvalostní sportovce?

Narušený metabolismus chrupavky je vyústěním náročných tréninků, těžkých soubojů a obrovské dřiny, které doprovázejí cestu několika sportovcům. Chrupavky jsou zatěžovanou strukturou zejména pro atlety, v jejichž sportu se vyskytuje velký podíl vytrvalostní složky.

Právě z toho důvodu japonští vědci ve studií vydané v roce 2019 zkoumali vliv glukosaminu na pojivové tkáně fotbalistů a ragbistů, kteří díky dlouhotrvajícím zápasům musí mít dobře vyvinutou vytrvalostní složku výkonu.

U fotbalistů i ragbistů bylo vypozorováno v období třech měsíců, kdy přijímali denně 3g glukosaminu, zastavení rozpadu kolagenu obsaženého v chrupavkách, resp. v kloubech. Zároveň takové dávky glukosaminu udržují přirozenou produkci kolagenu druhého typu našim tělem, jenž se nachází právě v chrupavkách.

 

3) Pozitivní vliv glukosaminu na synoviální tekutinu

Glukosamin v sulfátové formě je jednou ze sloučenin obsažených v synoviální tekutině. Ta zajišťuje hladký pohyb dvou kostí v kloubním pouzdru, aniž by docházelo ke tření. Synoviální tekutina má rovněž na starosti výživu chrupavky a zvyšuje jejich pružnost.

Vlivem rostoucího věku a také zvýšeného náporu v podobě tvrdého trénování a neustálého posouvání limitů sportovců ovšem klesá obsah synoviální tekutiny, což následně vyvolává kloubní bolesti a potíže. A glukosamin v této podobě může hrát důležitou roli pro zachování synoviální tekutiny v původním zdravém stavu. Nadějně se jeví některé výzkumy, které naznačují, že suplementace glukosaminem zpomaluje degenerativní proces v kloubní chrupavce.

 

4) Pomůže mi glukosamin s rychlejším návratem po zranění?

Touto otázkou se zabývali srbští revmatologové, kteří sledovali na profesionálních sportovcích vliv glukosaminu po akutním zranění kolene. V jejich práci vyhodnocovali, zdali čtyřtýdenní suplementace glukosaminem zvyšuje funkční schopnosti a snižuje bolest kolene.

Tyto ukazatele byly zkoumány vždy po 7, 14, 21 a 28 dnech v době experimentu. Zajímavostí je, že v prvních třech týdnech nebyl zaznamenán žádný rozdíl mezi první skupinou užívající glukosamin a druhou skupinou, které bylo podáváno placebo. Avšak po 28 dnech bylo vypozorováno značné zlepšení u skupinky sportovců, kteří denně pobírali dávku 1500 mg glukosamin.

Z této studie vyplývá, že pozitivní účinky glukosaminu můžeme očekávat až po době minimálně čtyřech týdnů suplementace.

 

5) Může suplementace glukosaminu a chondroitinu vyvolat negativní vedlejší účinky?

Vědecké výzkumy naznačují, že jak glukosamin, tak chondroitin jsou pro většinu lidí bezpečné a žádné vážné vedlejší účinky nebyly zaznamenány. Pouze v některých případech byly vypozorovány tyto mírné potíže:

  • Nadýmání
  • Nevolnost
  • Bolest hlavy

 

6) Shrnutí

Z benefitů glukosaminu a chondroitinu mohou těžit zejména sportovci, u kterých převládá vytrvalostní složka výkonu (fotbalisti, ragbisté, cyklisté či běžci). Avšak účinky těchto suplementů ocení i atleti, kteří ve svém sportu podstupují intenzivní intervalové úseky s krátkými pauzami (basketbalisté, házenkáři, hokejisté, kulturisti). Mají totiž pozitivní účinky na synoviální tekutinu, která má zásadní vliv pro zachování našich kloubů ve zdraví. Zároveň mohou pomoct při rekonvalescenci kloubů po zranění.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.