Proč začít běhat?
Běhání je spolu s chůzí našemu tělu co se týče pohybu nejblíže. Ať už chcete zhubnout, formovat postavu, udržovat se v kondici nebo si jen vyčistit o samotě hlavu, běh je pro vás to pravé. Jaké další benefity přináší, co je k němu vlastně potřeba, pro koho je vhodný a nebo jakou aplikaci si stáhnout pro přehled svého výkonu?
Pravidelné běhání přináší benefity:
* Hubnutí a formování postavy
* Posílení a udržení kondice
* Odbourání stresu a únavy
* Zdravější mysl
* Budete mít lepší pleť díky prokrvení organismu
* Zdravější dýchání - dojde ke zvýšení kapacity plic
* Nastartuje vám metabolismus
* Zlepší se vám sebevědomí a disciplína
Pro koho je tento sport vhodný a jak začít?
Běh je vhodný téměř pro všechny, ale najdou se samozřejmě vyjímky. Nedoporučuje se pro výrazně obézní lidi, protože by při něm docházelo k nadměrné zátěži kloubů, šlach a srdce. Pro lidi s velkou nadváhou se doporučuje začít raději se svižnější chůzí nebo s Nordic Walking, což je dynamická chůze se speciálními sportovními holemi.
Jak ale začít? Rozhodně nepodceňujte výběr obuvi a pořiďte si kvalitní boty. Není třeba se hned obávat ceny - dají se sehnat od pár stovek. Co se týká oblečení, zde volte takové, ve kterém se cítíte pohodlně. Ať už to budou tepláky a mikina nebo legíny a tričko. Záleží jen na vás a samozřejmě také na počasí. Pokud vás běh uchvátí, můžete následně svůj šatník doplnit i o běžecké oblečení. Dobré je mít připravená sluchátka a staženou oblíbenou hudbu a samozřejmě aplikaci, protože každý rád sleduje svůj výkon a nutí se tak ke zlepšení.
Jakou aplikaci si stáhnout?
Aplikace pro chytré telefony pomáhají sledovat nejen výkon, ale také si stanovit tréninkový plán, cíl a dokonce se povzbuzovat a sledovat se svými přáteli. Doporučujeme vyzkoušet hned několik, abyste našli tu ideální pro vás. Mezi nejznámější patří Endomondo, Strava, Runtastic, Nike+ Running nebo EPP, kde dokonce pomáháte pohybem (body za pohyb můžete přispět na dobročinné projekty).
Na co si dát pozor při prvním běhu?
Pokud patříte mezi běžecké nováčky, bude lepší vyběhnout třikrát týdně na maximálně 30 minut a použít tzv. indiánský běh, během kterého se střídá chůze a běh. Postupně budete zvyšovat čas běhu a snižovat dobu chůze, až se dopracujete jen k běhání po celý čas. Rozhodně si dopřejte čas na regeneraci a neběhejte každý den. Také se nezapomeňte před během protáhnout a proto věnujte alespoň pár minut strečinku.
Jaké jsou nejčastější chyby?
* Běháte až moc často
* Přepálíte začátek
* Běháte pořád jednu a tu samou trasu
* Neprotáhnete se před během
* Běháte na počet kilometrů a ne pro sebe - nehlídejte aplikaci každou chvíli
* Zadržujete dech a nedýcháte naplno
* Sníte moc jídla těsně před během
* Nevhodná obuv
A na závěr, jak neztratit motivaci a u běhání vydržet?
Hned na začátku si stanovte reálný cíl ať už na týdny nebo měsíce. Nemusí jít nutně o počet uběhnutých kilometrů nebo čas, stačí si jen určit, kolikrát si nazujete tenisky a půjdete se proběhnout či svižně projít. Postupně si cíle navyšovat a hlavně mít radost z toho, že jste v pohybu a děláte to jen a jen pro sebe. Podpořit se můžete i oblíbenou hudbou, nebo si najít parťáka, se kterým se budete vzájemně podporovat. Také co se týká využití běhu k hubnutí, je potřeba mít reálný cíl a nechtít za měsíc každodenním během zhubnout 15 kg.
P.S. O běhání již víte vše, co vědět potřebujete. Přečtěte si také, proč je důležité regenerovat a jak na to! Na toto téma jsme se rozepsali v článku o regeneraci zde Proč je důležitá regenerace a 7 tipů jak na to.
Pokud již běháte nebo se teprve chystáte začít, přejeme spoustu uběhnutých kilometrů!