NAKOPÁVAČE PŘED SPORTOVNÍM VÝKONEM: TAURIN
Autor článku: Kamil Tkadlec
Mnozí z nás si pod pojmem taurin zajisté představí neoddělitelnou ingredienci energetických nápojů, především pak Red Bullu. Tato skutečnost může svádět k domněnkám, že taurin má škodlivé účinky pro lidský organismus. Nicméně na rozdíl od většiny ostatních přísad komerčních energeťáků přináší taurin řadu benefitů pro sportující i nesportující populaci. V dnešním článku se proto zaměříme na vliv taurinu na sportovní výkon a jeho možné přínosy pro naše zdraví.
Co je taurin?
Taurin je aminokyselinou obsahující síru, která se běžně vyskytuje v lidském těle [1]. Nachází se například v mozku, očích, srdci, svalech nebo pohlavních orgánech. Náš organismus dokáže sám produkovat taurin pomocí metabolismu neesenciální aminokyseliny cysteinu, avšak pro dosažení podpůrných účinků potřebujeme taurin přijímat ze stravy nebo suplementace. S rostoucím věkem poté klesá přirozená schopnost těla vytvářet taurin.
Zdroje taurinu
Hlavním zdrojem taurinu jsou živočišné bílkoviny, tedy maso, mořské plody, mléčné produkty a vejce. Zdravý jedinec, který nemá žádné omezení ve stravě, obvykle dosahuje vysokých hladin taurinu v těle [2]. Naopak nízké hladiny pochopitelně vykazují vegetariáni a vegani, jejichž příjem taurinu ze stravy je minimální, potažmo žádný. O zanedbatelném množství taurinu v rostlinné stravě by měly rovněž vědět kojící matky. Organismy kojenců totiž ještě nedokážou vytvářet dostatečné množství taurinu, takže malé děti jsou v prvních měsících svého života odkázány na příjem této aminokyseliny z mateřského mléka.
Možná jste se již setkali s tvrzením, že se taurin získává z býčích spermií. Jedná se o zkreslený příběh, který vychází ze způsobu objevení této látky. Taurin byl totiž poprvé izolován v roce 1827 ze žluči býka a později byl nalezen i v býčích spermiích. Slovo býk znamená v latinském překladu Taurus, z čehož ostatně pramení název taurin. S nástupem nového tisíciletí a boomem Red Bullu tak vzniklo mnoho pověr, kvůli kterým taurin začal být nespravedlivě nálepkován.
Jaké jsou funkce taurinu?
Jak jsme se již zmínili, taurin se vyskytuje ve více orgánech, a proto je důležitý pro několik tělesných procesů, mezi něž patří například:
- udržování správné hydratace a rovnováhy mezi elektrolyty (sodík a draslík) v buňkách
- regulace některých minerálů v buňkách, jako například vápníku
- produkce žlučové soli, která hraje důležitou roli během trávení
- podpora základních funkcí centrálního nervového systému (CNS) a očí,
- podpora imunitního systému díky antioxidačním vlastnostem.
Vliv taurinu na sportovní výkon
Od základní charakteristiky taurinu teď přejdeme do oblasti sportovní výživy, kde nabízí široké využití [3]. Tento “pre-workout” suplement totiž může zvyšovat schopnost svalové kontrakce, oddalovat únavu během cvičení a také napomáhat k rychlejšímu spalování tuků.
Souhrnná meta-analýza [4] zahrnující deset vědeckých studií, kterou publikovali vědci z Anglie a Austrálie, potvrzuje, že jedna dávka taurinu denně v rozmezí jednoho až šesti gramů může vést k vyšší vytrvalosti během sportovního výkonu. Děje se tak díky obranným vlastnostem taurinu proti oxidativnímu stresu, který má za následek průběžné zhoršování výkonnosti s rostoucím časem fyzické zátěže. Pokud chcete neustále posouvat limity vaší fyzické zdatnosti, začněte používat náš Energy Flash Pre-workout drink, který kromě taurinu obsahuje také kofein, glutamin, citrulin malát, tyrosin, DMAE a beta-alanin, na jehož účinky jsme se zaměřili v předchozím díle seriálu o sportovních nakopávačích. (ODKAZ)
Taurin dále zmírňuje svalovou námahu při silovém tréninku. Tomuto tématu se v roce 2013 věnovali brazilští odborníci, kteří pozorovali svalovou bolest v lokti sportovců provádějících zvedání obouruční činky na tzv. Scott benchi (posilovací lavice na biceps). Z jejich studie [5] vyplývá, že suplementace taurinem snižuje svalové namožení, hodnoty laktátdehydrogenázy, oxidativní poškození a aktivitu kreatinkinázy. Jako velice výhodná se poté jeví kombinace taurinu a BCAA, která utlumuje opožděnou svalovou bolest (DOMS) neboli svalovou horečku, kdy druhý den po tréninku nejsme schopni téměř ničeho.
Vliv taurinu na diabetes
Cukrovka se řadí mezi nejrozšířenější chronické choroby ve vyspělé civilizaci, jenom v České republice trpí diabetem dle aktuálních dat přibližně 10 % populace, přičemž počet nemocných kontinuálně roste.
Taurin může díky antioxidačním a protizánětlivým vlastnostem zvyšovat citlivost na inzulín, čímž snižuje riziko vzniku diabetu a zároveň upravuje hladiny cukru v krvi u těch pacientů, kteří právě s cukrovkou bojují. V jedné studii [6] bylo dokonce vypozorováno, že osoby s diabetem měli v průměru o 25 % nižší hladiny taurinu oproti zdravým lidem.
Vliv taurinu na srdeční činnost
Rovněž pro lidi se srdečním onemocněním a dalšími potížemi s kardiovaskulárním systémem může suplementace taurinem přinést vysoké benefity. Taurin totiž reguluje krevní tlak a zlepšuje srdeční funkci Japonský vědec Shigeru Murakami ve své studii [7] z roku 2014 poodhalil, že vyšší hladiny taurinu v těle mají korelaci se zmírněním vysokého cholesterolu, nižším krevním tlakem a také nižším výskytem aterosklerózy a dalších kardiovaskulárních chorob.
Pozitivní vliv taurinu na kardiovaskulární systém je vítaným pomocníkem samozřejmě i pro všechny sportovce, neboť snížením odporu krevního průtoku ve stěnách cév dochází k lepšímu smršťování nejen srdečního svalu, ale i dalších svalů v těle, které zapojujeme během tréninků a zápasů. A co víc, i přes zvýšení krevního průtoku zůstává tepová frekvence na stejné úrovni. Taurin tedy může nabízet zajímavou alternativu pro sportovce, kteří si stěžují na vysoký srdeční puls při užívání kofeinu, jehož účinky jsme probírali v prvním díle seriálu o nakopávačích před sportovním výkonem. (ODKAZ)
Dávkování taurinu
K dosažení podpůrných účinků při sportovním výkonu se doporučuje denní dávkování v rozmezí 1-3 gramů, které se ovšem dostaví nejdříve za 6-15 dní pravidelného užívání [3]. Pro prevenci před možnými vedlejšími účinky doporučujeme denní množství rozdělit na dvě dávky, přičemž první dávku užijte v době 30-60 minut před výkonem a druhou dávku pro regenerační účely ihned po konci tréninku, závodu či zápasu.
Jedna tableta našeho produktu Taurin Core obsahuje 500 mg (0,5 g) taurinu. Pro začátek vám tedy bude stačit jedna tableta před tréninkem a druhá po skončení tréninku, což odpovídá dennímu množství 1 gramu. Avšak je velmi pravděpodobné, že postupem času začne být váš organismus vůči působení taurinu rezistentní. Následně můžete pomalu začít zvyšovat dávkování až do horní hranice doporučeného denního množství, tedy 3 gramů.
Vedlejší účinky taurinu
Podle studie [8] z roku 2019 publikované vědci z univerzity v jihokorejském Chungju existují pádné důkazy o bezpečnosti taurinu při správném dávkování. Nicméně u některých lidí se mohou při konzumaci taurinu vyskytnout tyto vedlejší účinky:
- zvracení
- nevolnost
- bolest jater
- bolest hlavy
- trávicí potíže
Pozor byste si měli dát zejména pokud máte předepsány antidepresiva, léky na epilepsii, warfarin nebo statiny. Jestliže skutečně musíte užívat některé ze zmíněných farmaceutik, o suplementaci taurinem se raději poraďte se svým praktickým lékařem.
Shrnutí
Taurin je látkou tělu vlastní, avšak pokud od něj očekáváme kýžené benefity, měli bychom konzumovat potraviny bohaté na taurin a ideálně sáhnout také po suplementaci. Z potravinových zdrojů pak nalezneme taurin výhradně v živočišných proteinech. U sportovců si získal svou popularitu díky rychlejšímu smršťování svalstva, oddalování únavy a zvýšení krevního průtoku. Svůj potenciál nabízí i v medicíně, neboť vědci se domnívají, že může pomáhat při léčbě cukrovky a srdečních onemocnění. Nicméně pro potvrzení terapeutických účinků prozatím chybí dostatek odborných studií.
Zdroje
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8400259/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7088015/
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8152067/
[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29546641/
[5] https://cdnsciencepub.com/doi/abs/10.1139/apnm-2012-0229#.XDcbv1xKg2w
[6] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23392882/
[7] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23224908/#affiliation-1
[8] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6536745/