Při nákupu nad 500 Kč získáte balení 60 kapslí Omega 3 v hodnotě 199 Kč ZDARMA.

DIETY POD LUPOU: RAW FOOD, ANEB SYROVÉ JE ZDRAVÉ?

Raw food dieta je jedna z nejvíce polarizujících. Podle jejích zastánců je syrové jídlo ideální pro lidské zdraví. Někteří odborníci naopak varují před možnými riziky. Je syrová strava bezpečná? A může být pro vaše tělo benefitní? Více v dnešním článku.

66

 

1) Co je to raw food dieta

Raw food dieta spočívá v konzumaci syrových, tepelně neupravených potravin. Většinou se skládá ze zeleniny, ovoce a semínek, zřídka i z masa a ryb. Aby byl pokrm považován za syrový, nesmí být tepelně upravován teplotou vyšší 48 ⁰C, ani pasterizován, nebo jinak průmyslově zpracován [1]

 

2) Proč byste něco takového dělali?

Zastánci raw food věří, že ohřívané potraviny se špatně tráví, nejsou tak výživné, a navíc ztrácí důležitou „životní energii“ [2].

 

  • Výzkum je v tom víceméně podporuje

Některé potraviny naturálně obsahují enzymy, které usnadňují trávení – většina z nich se ale rozpadá při teplotách vyšších 47 ⁰C [3]. Z jídla je tedy doslova vypečete. Tělo pak potřebuji více vlastních trávicích látek, aby pokrm zpracovalo.

Během tepelné úpravy se z potravin ztrácí i ve vodě rozpustné vitamíny C a B [4]. Při vaření zeleniny jich zmizí až 60 % [5].

 

  • Nicméně, i tepelná úprava potravin má své výhody

Zaprvé, mnohem lépe se kouše, což šetří energii i čas [6]. Vařením rozkládáte rostlinná pletiva i škodlivé silice, což usnadní trávení a zabraňuje nadýmání.

Vařením zeleniny zvyšujete její antioxidační účinky. Například antioxidant lycopene snadněji získáte z uvařeného pokrmu, než ze syrového [7]. To samé platí pro látky obsažené v brokolici, mrkvi a cuketě [8]. U rajčat se celková antioxidační kapacita vařením zvyšuje až o 60 % [9].

Zcela zásadním efektem vaření je zničení všech potenciálně nebezpečných mikrobů a parazitů. Těm se vystavujete, pokud konzumujete syrové maso, ryby a vajíčka. Uvedené potraviny lze sice získat v kvalitě, která zaručí minimalizaci kontaminace, nicméně jistota, je jistota.

 

3) Možné benefity raw food diety

Díky vysokému obsahu zeleniny a ovoce pomáhá raw food dieta chránit před onemocněním srdce [10], redukuje riziko vzniku diabetu [11] a může usnadnit hubnutí [12].

 

4) Raw food má i svá rizika

V některých studiích mají lidé dlouhodobě praktikující raw food dietu oslabené kosti [13]. Mluví se i o urychleném úpadku kvality zubů, v jedné studii došlo k degeneračním změnám u téměř 98 % účastníků.

 

5) Jak se stravovat

Nejprve se ujistěte, že alespoň 75 % vašeho jídelníčku tvoří syrové potraviny, nebo potraviny tepelně upravované pouze do teploty 48 ⁰C. Mixování, nebo sušení, je povolené.

Nejčastěji tak budete jíst:

  • Ovoce a zeleninu (sušenou, nebo rozmixovanou v podobě smoothie a polévek)
  • Oříšky a semínka (ne ty pražené)
  • Ryby v sushi kvalitě
  • V extrémních případech syrové maso a vajíčka (zde si opravdu dejte záležet na původu)
  • Vyhnout byste se naopak měli průmyslově zpracovaným jídlům, obilninám, luštěninám, cukrům, alkoholu, čaji i kávě.

 

Zdroje:

1) Raw Food Diet Review: Benefits, What You Eat, & More (webmd.com)

2) The raw food diet: Types, benefits, and risks (medicalnewstoday.com)

3) Transient model of thermal deactivation of enzymes (nih.gov)

4) Vitamin profile of cooked foods: how healthy is the practice of ready-to-eat foods? - PubMed (nih.gov)

5) Cooking losses of thiamin in food and its nutritional significance - PubMed (nih.gov)

6) 'Cooking as a biological trait' - PubMed (nih.gov)

7) Thermal processing enhances the nutritional value of tomatoes by increasing total antioxidant activity - PubMed (nih.gov)

8) Effects of different cooking methods on nutritional and physicochemical characteristics of selected vegetables - PubMed (nih.gov)

9) Thermal processing enhances the nutritional value of tomatoes by increasing total antioxidant activity - PubMed (nih.gov)

10) Increased consumption of fruit and vegetables is related to a reduced risk of coronary heart disease: meta-analysis of cohort studies - PubMed (nih.gov)

11) Metabolic effects of dietary fiber consumption and prevention of diabetes - PubMed (nih.gov)

12) Type of Vegetarian Diet, Body Weight, and Prevalence of Type 2 Diabetes (nih.gov)].

13) Low bone mass in subjects on a long-term raw vegetarian diet - PubMed (nih.gov)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.